2017 All-District Honors

Park Hill School District Student Musicians Earn Honors
This is the image for the news article titled Park Hill School District Student Musicians Earn HonorsDozens of Park Hill School District band and orchestra students earned positions in the all-district orchestras and bands.

The members of the all-district bands and orchestras and alternates will travel to Columbia, Missouri, to audition for the all-state bands and orchestra on Dec. 2.

The all-district bands will perform on Dec. 9 at Staley High School. The all-district orchestras will perform on Jan. 6 at the Paseo Academy.

The orchestra directors for Park Hill South High School and Lakeview Middle School are Diane Markley and Ariel Aguilar.

The band directors for Park Hill South and Lakeview are Dr. Craig Miller, Charles Boyd and Katie Wagoner, and the percussion specialist is Andrew Foerschler.

The orchestra director for Park Hill High School is Suzannah Smith. Congress Middle School orchestra directors are Suzannah Smith and David Chase.

The band directors for Park Hill High School are Ky Hascall and David Potter. The percussion specialist is Brian Burlingame. The band directors for Congress are David Potter and David Chase.

Park Hill South High School

All-District Full Orchestra
Katie McWilliams, senior, first violin (12th chair); Chloe Wiser, senior, viola (fourth chair); Jack Vande Polder, senior, cello (seventh chair); Ethan McWilliams, freshman, cello (eighth chair)

All-District String Orchestra
Lindsey Sterrett, senior, first violin (18th chair); Caroline Dunker, senior, viola (10th chair); Connor Tackkett, junior, cello (10th chair); Hanna Browning, junior, bass (second chair)

String Orchestra Alternate
Isabella Tasset, freshman, violin

All-District Concert Band
Joshua Boster, senior, flute (ninth chair); Jayden Hermansen, senior, clarinet (third chair); Alec Higgins, senior, clarinet (ninth chair); Kiana Fernandes, sophomore, clarinet (10th chair); Anna Cooper, sophomore, clarinet (16th chair); Mercedes McGonigle, junior, clarinet (23rd chair); Aidan Lueth, junior, alto sax (fourth chair); Haley Wewers, junior, baritone sax (second chair); Oscar Tompkins, senior, trumpet (first chair); Noah Littrell, senior, trumpet (seventh chair); Toby Frick, sophomore, horn (first chair); Sydney Boutz, sophomore, horn (third chair); Robert Traphagan, junior, trombone (first chair)

Concert Band Alternates
Kendra Slaughter, sophomore, flute; David Stone, junior, bassoon

Honorable Mention Concert Band
Kendra Slaughter, sophomore, flute (second chair); Megan Harris, junior, clarinet (third chair); Ethan Houts, sophomore, clarinet (10th chair); Grant Bergstrom, freshman, clarinet (12th chair); David Stone, junior, bassoon (second chair); Zach Ringo, sophomore, baritone sax (first chair); Vincent Morrione, junior, trumpet (sixth chair); Tyler Wolf, sophomore, trombone (fourth chair); Jordan Hayes, senior, trombone (ninth chair)

All-District Jazz Band

Jayden Hermansen, senior, alto sax (first chair); Oscar Tompkins, senior, trumpet (first chair); Noah Littrell, senior, trumpet (second chair); Vincent Morrione, junior, trumpet (fifth chair); Robert Traphagan, junior, trombone (first chair)

Jazz Band Alternates
Aidan Lueth, junior, alto sax; Aidan Nolte, freshman, guitar

Park Hill High School

All-District Full Orchestra
Grant Hanson, senior, trombone (third chair); Kosi Ofokansi, sophomore, tuba (first chair); Alec Lamb, senior, mallet percussion (first chair); Blake Harris, junior, timpani (first chair); Eunice Jung, junior, second violin (fourth chair); Justin Galang, senior, first violin (11th chair); Dylan Klann, junior, viola (eighth chair); Caitlin Crosby, junior, bass (fourth chair); Brooke Lysaught, junior, bass (sixth chair)

All-District String Orchestra
Juliet Kim, junior, first violin (19th chair); Connor Bollmann, sophomore, second violin (10th chair)

String Orchestra Alternates
Kayla Stites, senior, violin; Gillian Hance, senior, cello

All-District Concert Band
Molly Foster, senior, flute (third chair); Natalie Monsees, sophomore, clarinet (19th chair); Callie Clopp, freshman, bass (fifth chair); Grant Hanson, senior, trombone (third chair); Arkadeep Ghosh, sophomore, trombone (sixth chair); Kosi Ofokansi, sophomore, tuba (first chair); Wesley Nelson, senior, tuba (third chair); Jeremy Kasper, junior, percussion (second chair); Alec Lamb, senior, mallet percussion (first chair); Blake Harris, junior, timpani (first chair); Zach Howard, junior, timpani (second chair)

Concert Band Alternates
Trevor Stevens, freshman, alto sax; Daniel Foster, freshman, trombone; Davie Voelker, junior, euphonium

Honorable Mention Concert Band
Atalie Dycus, sophomore, flute (third chair); Trevor Stevens, freshman, alto sax (second chair); Daniel Foster, freshman, trombone (second chair); Davie Voelker, junior, euphonium (first chair)

All-District Jazz Band
Kai Shafe, senior, trumpet (fourth chair); Davie Voelker, junior, trombone (second chair); Aimen Zieske, sophomore, trombone (third chair)

Jazz Band Alternates
Deanna Eberhart, senior, alto sax; Evan Ericksen, junior, tenor sax

Congress Middle School

All-District Middle School Orchestra
Julia Fleischman, eighth grade, first violin (second chair); Deanna Potts, eighth grade cello (first chair); Abby Finan, eighth grade, cello (third chair); Shelby Nolte, eighth grade, cello (fourth chair)

Lakeview Middle School

All-District Middle School Orchestra
Meghan Cunningham, eighth grade, first violin (ninth chair); Elliott Smith, eighth grade, first violin (10th chair); Steven Ritchie, eighth grade, second violin (13th chair); Grant Smith, eighth grade, viola (ninth chair)

Middle School Orchestra Alternate
Aliyah Ekiek, eighth grade, violin

All-District Middle School Band

Megan Parrott, eighth grade, clarinet (16th chair); Mark Tovar, eighth grade, clarinet (23rd chair); Angel Beery, eighth grade, baritone saxophone (second chair); Landon Berry, eighth grade, horn (second chair); Andrew Wiser, eighth grade, horn (eighth chair); Jonathan Hicks, eighth grade, euphonium (fourth chair); Sophia Ruffini, eighth grade, euphonium (first chair); Rachel Kriz, eighth grade, tuba (second chair); Hunt Listrom, eighth grade, tuba (sixth chair)

Middle School Band Alternates
Jack Blackburn, eighth, bassoon; Abby Ervin, eighth, trumpet; Jacob Steitz, eighth, trombone; Isabella Girard, eighth, tuba