All-District Music 2019

District Student Musicians Earn Regional Honors
This is the image for the news article titled District Student Musicians Earn Regional HonorsDozens of Park Hill School District band and orchestra students competed against students from schools throughout the Kansas City region to earn positions in the All-District orchestras and bands.

Some of the high school students will have the opportunity to audition for the All-State band and orchestra on Dec. 7 in Columbia, Missouri.

The high school and middle school All-District bands will perform Dec. 14 at Lee's Summit High School. The All-District jazz band will perform Nov. 16th at the Gem Theater. The all-district orchestra event will take place January 9-11 at Paseo Academy, with culminating concerts on Saturday afternoon.

Park Hill South High School

All-District Full Orchestra
Ethan McWilliams, cello (third chair) 
Isabella Tasset, first violin (16th chair) 
Jayda Hankins, second violin (13th chair)

All-District String Orchestra
Ben Goodin, first violin (first chair) 
Steven Ritchie, second violin (first chair) 
Marika Harmon, second violin (15th chair)
Megan Ritchie, first violin (16th chair)
Makayla Mead, first violin (20th chair)
Meghan Cunningham, violin (fifth alternate)
Ella Houts, violin (seventh alternate)

All-District Band
Connor Henry, euphonium (second chair) 
Toby Frick, French horn (second chair) 
Tyler Wolfe, trombone (third chair)
Kendra Slaughter, flute (fourth chair)
Peyton Traphagan, euphonium (fourth chair)
Sammy Cornelius, bass clarinet (fifth chair)
Kiana Fernandes, clarinet (ninth chair) 
Jamal Zlitni, trombone (ninth chair)
Anna Cooper, clarinet (12th chair) 
Mia Toigo, clarinet (17th chair)
Grant Bergstrom, clarinet (18th chair) 
Megan Parrott, clarinet (21st chair) 
Sydney Boutz, French horn (first alternate)
Andrew Harris, tenor saxophone (first alternate)
Kendra Slaughter, piccolo (first alternate)
Jillian Garrett, flute (second alternate)

All-District Orchestra
Toby Frick, French horn (second chair) 
Tyler Wolfe, trombone (third chair) 

All-District Jazz Band
Zach Ringo, baritone saxophone (first chair) and alto saxophone (first alternate)
Tyler Wolfe, trombone (first chair)
Jamal Zlitni, trombone (third chair)
Andrew Harris, tenor saxophone (first alternate)
Aidan Nolte, guitar (first alternate)
Sophie Schulze, alto saxophone (second alternate)

Honorable Mention Band
Cooper Mathisen, French horn (third chair) 
Sophie Schulze, alto saxophone (third chair)
Sara Montalbano, trumpet (fifth chair)  
Amy Montalbano, French horn (eighth chair) 
Haden Schmidt, trumpet (eighth chair), LEAD Innovation Studio
Ethan Houts, clarinet (11th chair) 

Park Hill High School

All-District Full Orchestra
Julia Fleischman, second violin (fifth chair)
Ari Staggs, bass (sixth chair)
Dillon Potts, cello (10th chair)
Connor Bollmann, first violin (11th chair)
Jacob Kao, first violin (13th chair)
Grace Olivier, first violin (14th chair), LEAD Innovation Studio

All-District String Orchestra
Thomas Stecklein, bass (first chair)
Apollos Weissenfluh, bass (third chair)
Benji Brown, cello (fifth chair)
Soon Jen Pak, first violin (seventh chair)
Chloe Hughlett, cello (first alternate)

All-District Band
Callie Clopp, bass clarinet (first chair)
Tyler Horton, timpani (first chair), LEAD Innovation Studio
Alex Nguyen, flute (first chair) 
Trevor Stevens, alto saxophone (second chair) 
Kosi Ofokansi, tuba (fourth chair)
Anneliese Herlyn, flute (seventh chair)
Angela Mast, trumpet (eighth chair)
Aimen Zieske, trombone (eighth chair)

Honorable Mention Band
Rylie Bishop, flute (eighth chair)
Isaac Falls, clarinet (10th chair)
Frances Swayne, clarinet (15th chair) 
Colin Carroll, clarinet (17th chair)
Jonah Boyd, clarinet (first alternate and honorable mention)
 
All-District Orchestra
Tyler Horton, timpani (first chair), LEAD Innovation Studio
Alex Nguyen, flute (first chair)
 
All-District Jazz Band
Julius Briscoe, bass trombone (first chair) 
Ari Staggs, piano (first chair)
Apollos Weissenfluh, guitar (first chair)
Angela Mast, trumpet (second chair)
Sam Panico, trumpet (third chair) 
Jacob Gehr, bass trombone (first alternate)
Thomas Stecklein, bass (first alternate)
Aimen Zieske, trombone (first alternate)

Congress Middle School

All-District Band
Wyatt Nguyen, flute (first chair)
Ethan Hurd, baritone (second chair) 
Isabella Mundy, French horn (third chair)
Liam Funk, trumpet (10th chair) 

All-District Orchestra
Wyatt Nguyen, first violin

Honorable Mention Orchestra
Olivia Funk, first violin
Ava Mundy, second violin

Lakeview Middle School

All-District Band
Emma Kimbrel, euphonium (third chair) 
Sylvia Nguyen, flute (fourth chair)
Jacob Hicks, tuba (first alternate)
Claire Richardson, flute (second alternate)

Plaza Middle School

All-District Band
James Barrie, oboe (first chair)
Jessica Yu, clarinet (second chair) 
Meredith Bell, clarinet (17th chair) 

All-District Orchestra
Ethan Bellof, second violin

Honorable Mention Orchestra
Adyson Acosta, cello
William Barker, viola

Walden Middle School

All-District Orchestra
Hannah Petersen, first violin (sixth chair)
Roslyn Strong, viola (eighth chair)

All-District Band
Kaden Brewer, tuba (fourth chair)
Zander Coughlin, bassoon (first alternate)
Ethan Howell, clarinet (first alternate)
Derrick Allenbrand, trombone (second alternate)

Honorable Mention Band
Evie Miller, first French horn
Rose Lagergren, first violin
Liam Jaremko, second violin


Musical Directors
• The orchestra directors for Park Hill South High School are Diane Markley and Ariel Aguilar.

• The band directors for Park Hill South are Andrew Gillespie, Charlie Boyd, Anthony Hasek and Katie Wagoner, and the percussion specialist is Charles Lovell.

• The orchestra director for Park Hill High School is Suzannah Smith. 

• The band directors for Park Hill High School are Ky Hascall and Jeff Hewitt. 

• The band directors for Congress and Plaza are David Potter and Rebecca Stapfer, and the percussion specialist is Brian Burlingame.

• The orchestra director at Congress and Plaza middle schools is Robert Hale.

• The band directors for Lakeview are Charles Boyd and Anthony Hasek, and the percussion specialist is Charles Lovell.

• The orchestra director at Lakeview is Diane Markley.

• The band directors for Walden Middle School are Andrew Gillespie and Katie Wagoner, and the percussion specialist is Charles Lovell.

• The orchestra director at Walden Middle School is Ariel Aguilar.